Już nas opuszczasz?

A zapoznałeś się z naszymi podpowiedziami dotyczącymi skutecznego prowadzenia biznesu w sieci? Jeśli nie - kliknij koniecznie: PRO TIP! Zyskaj cenną wiedzę oraz dostęp do sprawdzonych narzędzi i rozwiązań.

WSKAZÓWKI OD Hi DESIGN
POZNAJ "PRO TIP"

Umów konsultację online!

Pierwsza konsultacja o 33% taniej! Nie możesz przegapić takiej oferty! Jeden na jeden z naszym specjalistą pozwoli Ci zaoszczędzić nie tylko mnóstwo stresów i frustracji - unikniesz kosztownych błędów "Janusza".

KONSULTACJE ON-LINE
rezerwuj TERMIN

Marketing z ludzką twarzą, czyli…

Marketing z ludzką twarzą, czyli gdy oferujesz klientowi więcej niż sam produkt.

Myśląc o dzisiejszej sprzedaży możemy pokusić się o stwierdzenie, że jej historia zatoczyła koło i wygodnie oraz, co najważniejsze, efektywnie rozgościła się w nowej, wirtualnej rzeczywistości. Dlaczego? Bo choć e-commerce nie oferuje nam realnego, bezpośredniego kontaktu z klientem, swobodnej rozmowy face to face, czy poznania przez niego produktu za pomocą zmysłów, sprzedający wciąż mogą i budują świetne długotrwałe relacje ze swoimi klientami. Co więcej – są to relacje, które powstają o wiele wcześniej niż sam zakup i trwają długo, długo po nim.

W czym tkwi sekret? W działaniach zwanych marketingiem z ludzką twarzą.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest marketing z ludzką twarzą
 • Jakie są jego główne założenia
 • Czego powinieneś unikać wykorzystując ten rodzaj działań marketingowych
 • Które firmy z rodzimego (i nie tylko) podwórka wykorzystują go z sukcesem w swoich działaniach.

Czym jest marketing z ludzką twarzą?

Marketing z ludzką twarzą to szereg działań związanych z:

 • budowaniem wizerunku marki
 • promocją
 • sprzedażą
 • działaniami posprzedażowymi

mających na celu budowanie osobistych i trwałych relacji z klientami.

Ich głównym założeniem jest odniesienie się w procesie budowania komunikacji i interakcji z kupującym do emocji i fundamentalnych wartości w jego świecie oraz poznanie jego realnych potrzeb i pragnień.

Marki wychodzą również ze „swoim ludzkim kawałkiem” do kupującego i pozwalają mu zajrzeć za kulisy. Mówią głośno: Za naszym logo stoi zespół ludzi zaangażowanych nie tylko w świetną jakość produktów, ale również w uczynienie świata lepszym. 

Pokazują swoje zaangażowanie w przeróżnych akcjach charytatywnych, społecznych i działaniach prośrodowiskowych.

Marketing z ludzką twarzą pozwala na tworzenie spersonalizowanych treści – takich, które: 

 • odpowiadają na konkretne pytania klientów
 • uwzględniają ich indywidualne preferencje w odniesieniu do realizacji potrzeb
 • mają idealnie dostosowane style i narzędzia komunikacji. 

To wszystko sprawia, że nasza naturalna potrzeba budowania więzi z drugim człowiekiem staje się możliwa do zaspokojenia, również w sytuacji, gdy zamiast uśmiechniętej pani za ladą mamy do dyspozycji gotowe treści i czatbota.

strony www wroclaw agencja kreatywna Wrocław

Marketing z ludzką twarzą – główne założenia

Działania marketingowe, jak już wspomnieliśmy, swoim zakresem obejmują nie tylko promocję i sprzedaż, ale przede wszystkim budowanie relacji. Zanim jednak zostanie ona stworzona, klient musi poczuć pragnienie, aby w nią wejść, musi utożsamić się z marką, ponieważ będzie wierzył, że ta długotrwale zmieni jego codzienność na lepszą. Marka ma stać się jego przyjacielem i remedium na bolączki – „kimś” komu zaufa.

Ma stać się tym sprzedawcą, którego będzie darzył sentymentem, jak niegdyś panią z piekarni, która sprzedawała mu ciepłą drożdżówkę w przerwie śniadaniowej lub osładzała porażki w matematyce pączkiem i dobrym słowem.

Jak możesz zbudować taką relację ze swoim klientem, tym obecnym oraz tym potencjalnym? Wykorzystaj poniższe narzędzia.

Personalizuj

Postaw na zindywidualizowane podejście do klienta z uwzględnieniem jego potrzeb i preferencji, na podstawie m.in. Buyer Persony. Pamiętaj, że personalizacja dotyczy nie tylko produktów i usług, ale również komunikacji z klientem, przy wykorzystaniu odpowiednich treści:

 • na stronie www
 • w mailingu
 • w mediach społecznościowych
 • ogólnych kampaniach.

Szukasz wsparcia? Sprawdź to:


Zbuduj relację

Skoncentruj się na budowaniu długoterminowych, zaufanych relacji z klientami, zamiast na krótkoterminowych celach związanych z jednorazowymi transakcjami. Ważne jest, aby klienci czuli się docenieni i związani z Twoją firmą.

Snuj opowieści o marce

Skup się na opowiadaniu historii, które pokazują wartości związane z marką, a także zaangażuj w nie klientów. To pozwoli Ci na stworzenie emocjonalnego połączenia z klientami, dzięki któremu w Twojej marce zobaczą prawdziwego człowieka.

Włącz markę w działania charytatywne i społeczne 

Nie ważne, czy pokażesz, że losy świata nie są Ci obojętne, czy to, co dzieje się lokalnie. Ważne jest, aby Twoje działania były autentyczne i oparte na prawdziwej woli pomocy i zaangażowaniu.

Słuchaj opinii klientów

Feedback to jedno z najważniejszych narzędzi marketingowych, bo umiejętność słuchania  klientów i uwzględniania ich opinii w działaniach to kamienie milowe w rozwoju Twojej firmy. Otwartość na komentarze – nawet te najgorsze – i kreatywne ich zastosowanie podczas wprowadzania zmian, przybliży Cię do lepszego odpowiedzenia na potrzeby i pragnienia klientów. 

Wykreuj Brand Hero marki

Stwórz bohatera marki, czyli postać, symbol lub ideę, która stanie się wyróżniającym się elementem wizerunku i będzie budowała przekaz, który pozwoli na wykreowanie silnego i pozytywnego wizerunku marki.

agencja reklamowa wroclaw agencja kreatywna Wrocław

Możesz to zrobić – w zależności od obranej strategii – przy użyciu fikcyjnej postaci, historycznego bohatera, celebryty, maskotki lub nawet abstrakcyjnego symbolu. Bez względu na formę, rolą brand hero jest utożsamianie marki z określonymi wartościami, a także wzbudzanie emocji i budowanie więzi z klientami.

Przykładami brand hero mogą być Tony Stark (Iron Man) jako bohater marki Audi, Michelin Man jako maskotka marki Michelin, Ronald McDonald jako postać reprezentująca markę McDonald’s czy Nike Swoosh jako symbol marki Nike.

Wspieraj małe biznesy, twórz kolaboracje 

Możesz to zrobić poprzez promowanie lokalnych producentów, zapraszanie ich do współpracy i tworzenie kampanii, które zwrócą uwagę na potrzeby małych biznesów, czy rękodzielników.

Takie działania z pewnością przełożą się na lojalność i zaangażowanie klientów. Przyniosą  korzyść nie tylko Twojej firmie, ale także pozytywnie wpłyną na społeczeństwo i środowisko, co jest ważne w dobie zwiększonej społecznej i ekologicznej świadomości.

Czego unikać, gdy chcesz zbudować marketing z ludzką twarzą. 

Budowanie marketingu z ludzką twarzą to nie tylko kwestia skupienia się na pozytywnych aspektach i wartościach, ale również unikanie działań, które mogą negatywnie wpłynąć na relacje z klientami.

reklama wroclaw agencja kreatywna Wrocław

Unikaj:

Nieefektywnej, niedopracowanej strony www

Jeśli Twoja strona wolno się wczytuje, klient nie może się na niej odnaleźć, brak jej spójnej oprawy graficznej i dobrych tekstów to tak, jakbyś na dzień dobry podawał kupującemu dłoń utaplaną w błocie. Nic z tego nie będzie.

Zadbaj o stronę, która będzie userfriendly.

Sprawdź, czy Twoja www jest widoczna w sieci:

Fałszywych obietnic i nadmierne przesłodzonych komunikatów

Klienci wyczuwają kłamstwo i hipokryzję, a do tego raz oszukani już nigdy nie wrócą. Niestety, wiele firm próbuje przyciągnąć klientów za pomocą lepkich od lukru obietnic, których nie są w stanie spełnić lub chwytliwych haseł, które nie mają pokrycia w działaniach. A przecież wszyscy wiemy, że kłamstwo ma krótkie nogi.

Ignorowania problemów i sugestii klientów

Bycie głuchym na problemy i sugestie klientów może wywołać lawinę złych recenzji, a utracone zaufanie i lojalność klientów bardzo trudno odbudować. 

Braku spójności i konsekwencji w działaniu

Ważne jest, aby Twoje działania na płaszczyźnie marketingu z ludzką twarzą były podparte przemyślaną strategią, w której wszystkie elementy do siebie pasują i nie wykluczają się wzajemnie. Słowa muszą pociągać za sobą działania. Jeśli zdarzy Ci się potknięcie lub nietrafiony pomysł, warto przyznać się do błędu i z godnością ponieść konsekwencje – chowanie głowy w piasek to najgorsze wyjście.

agencja reklamowa wroclaw hi design agencja kreatywna Wrocław

Braku transparentności

Działania Twojej firmy na takich płaszczyznach jak polityka cenowa, jakość produktów i usług, a także angażowanie się w działania społeczne i charytatywne powinny być transparentne. Oszukany klient to klient stracony bezpowrotnie.

Zbyt dużego nacisku na sprzedaż

Choć sprzedaż jest podstawą Twojego  biznesu, to skoncentrowanie się tylko na jej generowaniu zaowocuje osiąganiem krótkoterminowych celów, brakiem możliwości rozwoju i umiejętności dopasowania się do zmieniających się dynamicznie wymagań rynku.

Umów się na konsultację i usprawnij swój marketing:


Podsumowując, marketing z ludzką twarzą wymaga szczerości, autentyczności i konsekwencji w działaniach i przekazie. Warto unikać działań, które mogą negatywnie wpłynąć na relacje z klientami, a skupić się na budowaniu trwałych, pozytywnych relacji opartych na wartościach i zaufaniu.

Przykłady firm, których działania oparte są na marketingu z ludzką twarzą

Allegro – największa platforma e-commerce w Polsce, która angażuje się w różnorodne działania charytatywne i społeczne, a także promuje lokalne biznesy i producentów.

InPost – sieć paczkomatów, która stawia na innowacyjne i przyjazne rozwiązania dla klientów, a także angażuje się w działania społeczne i ekologiczne.

LPP – największa polska sieć odzieżowa, która angażuje się w różnorodne inicjatywy społeczne i kulturowe, a także promuje odpowiedzialne podejście do środowiska.

4F – polska marka odzieżowa stawiająca na zrównoważony proces produkcji ubrań. Aktywnie biorąca udział w inicjatywach ekologicznych i społecznych.

Carrefour – sieć supermarketów, która promuje lokalne produkty i rolnictwo, a także angażuje się w działania charytatywne i ekologiczne, mające na celu ochronę środowiska i poprawę jakości życia lokalnych społeczności.

marketing wroclaw agencja kreatywna Wrocław

Marketing z ludzką twarzą to narzędzie, po które sięgają coraz chętniej nie tylko znani giganci, ale również mniejsi przedsiębiorcy. Dzięki niemu marka może poznać swojego klienta, stworzyć dla niego spersonalizowaną ofertę i zbudować z nim relację opartą na wspólnych wartościach, zaufaniu i lojalności.

To wymiana między jej światem, tym co oferuje nie tylko w wymiarze czysto fizycznym, ale również krok ku zbudowaniu emocjonalnej więzi. 

Chcesz popracować nad marketingiem – wykorzystaj nasze zasoby.

strony internetowe wroclaw webmaster i agencja kreatywna agencja kreatywna Wrocław
CONTENT MARKETING
STRONY INTERNETOWE
KONSULTACJE ONLINE

Doceniają nas między innymi:

Mieszko
Mieszko
18/04/2024
Polecam, pełen profesjonalizm i zaangażowanie na każdym etapie współpracy. Efekty szybko zauważalne. Ponadto wszystko się odbywa w miłej i przyjaznej atmosferze a przy okazji Sebastian zaraża optymizmem.
Agnieszka Babicka
Agnieszka Babicka
04/04/2024
Szybko, sprawnie, profesjonalnie. Polecam szczególnie zapracowanym:)
Marta Mucha
Marta Mucha
25/03/2024
Serdecznie polecam! Niesamowicie zaskakujące rozwiązania!!!!
Monika Kapelewska
Monika Kapelewska
29/02/2024
Pełen profesjonalizm, pomoc, wsparcie, zrozumienie i genialne pomysły dla rozwoju biznesu- można chcieć czegoś więcej? Polecam!!
Elžbieta Palkevič
Elžbieta Palkevič
07/12/2023
My recommendations! Sebastian is not just a professional; he's an open-minded expert who excels at his job.
Patrycja Grochowska
Patrycja Grochowska
05/12/2023
Polecam z całego serca! Bardzo profesjonalne porady, miła atmosfera
A
A
29/11/2023
Miałem przyjemność współpracować z Hi DESIGN przy tworzeniu sklepu internetowego artemwatch.pl i muszę powiedzieć, że doświadczenie to przekroczyło wszelkie oczekiwania. Jako dumny właściciel ArtemWatch powierzyłem zadanie przekształcenia istoty naszej marki w cyfrowe arcydzieło firmie Hi DESIGN - i zrobili to doskonale. Od początkowej konsultacji do finalnej implementacji Hi DESIGN wykazało poziom profesjonalizmu i kreatywności, który rzeczywiście ich wyróżnia. Ich zespół nie tylko zrozumiał naszą wizję, ale ją podniósł, uchwycając ponadczasową elegancję i precyzję, które definiują ArtemWatch.
Katarzyna Kołbuś
Katarzyna Kołbuś
27/10/2023
Gorąco polecam. Mój projekt zrealizowany na tip-top, a nawet lepiej, niż założyłam. Zaangażowanie i profesjonalizm na najwyższym poziomie.
Роман Горайський
Роман Горайський
16/10/2023
Sebastian jest otwartą i przyjemną osobą do rozmowy. Więc nasza współpraca od razu układała się dobrze. Tylko najlepsze emocje. Z przyjemnością polecam HiDesign.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim: