Testymoniale, czyli moc pozytywnych opinii

Testymoniale, czyli moc pozytywnych opinii.

Pochlebna opinia klienta to narzędzie, które wykorzystane w działaniach marketingowych, przynosi ogrom korzyści, napędzając rozwój marki. Dlatego im szybciej przełamiesz opory i poprosisz swoich zadowolonych klientów o kilka pozytywnych słów, tym szybciej Twój biznes nabierze rozpędu.

Zanim powiemy Ci, jak to zrobić, dowiesz się nieco więcej o samych testymonialach. Przyjrzymy się zatem:

 • Czym są testymoniale?
 • Dlaczego warto z nich korzystać?
 • Jak pozyskać opinie od klientów?
 • Jak wykorzystać testymoniale?

Pozytywne opinie, testymoniale, czyli zadowolony klient

Testymonial to wisienka na torcie dla Twojego produktu lub usługi, przecież nic nie stanowi lepszej reklamy niż słowa usatysfakcjonowanego klienta. A testymoniale właśnie tym są. 

Gdy klient nie ma możliwości zbadania produktu za pomocą większości zmysłów, a tak jest, gdy korzystamy z kupna za pomocą internetu, musi polegać na innych, którzy już to zrobili. Ich opinie stają się zatem jedynym wiarygodnym źródłem informacji. W tym wypadku paradoksalnie to nie Ty decydujesz, czy klient wybierze Twoją markę, tylko inni klienci 🙂. 

Co więcej, ich zdanie może być również tym, które przeważy szalę w procesie podejmowania decyzji zakupowej. 

Warto zaznaczyć, że same opinie umieszczane obecnie w przestrzeni internetowej nie są niczym nowym. Zmieniła się tylko „forma ich dystrybucji” – wcześniej był to pantofel 😉.

Poczta pantoflowa (wciąż wykorzystywana w tzw. marketingu szeptanym) do dziś cieszy się dużym zaufaniem, jednak ze względu na możliwość kupowania praktycznie na całym globie, ewoluowała ona do postaci opinii o dużym zasięgu i dostępności. Co w przypadku tych pozytywnych przekłada się na duże korzyści dla przedsiębiorcy.

19 agencja kreatywna Wrocław

92% kupujących czyta opinie, a 72% dzięki nim nabywa zaufania do marki

Zastanów się, proszę przez chwilę:

 • W jaki sposób sprawdzasz jakość produktów na aukcjach internetowych?
 • Czy jeśli wchodzisz na stronę i pojawiają się opinie pomijasz je całkowicie ignorując, czy jednak poświęcasz im chwilę?
 • Czy pytasz znajomych o polecenie dobrego serwisu samochodowego, restauracji, czy cukierni? Sprawdzasz gwiazdki?

Z pewnością odpowiedział*ś twierdzący, choć na jedno z pytań. Co tylko potwierdza badania, z których pochodzą dane w nagłówku. 

Pomyśl, skoro opinie są ważne dla Ciebie, jako klienta, jak ważne są zatem dla Ciebie, jako przedsiębiorcy?

Jak ważne powinny być?

Testymoniale to źródło informacji nie tylko na temat produktu, który oferujesz, ale również, o tym, jak klienci odbierają Twoją markę. Dzięki opiniom ci potencjalni dowiadują się o produkcie nie tylko to, co Ty chcesz im powiedzieć, ale również to, co sądzą na jego temat „im podobni”.


Szukasz wsparcia? Sprawdź to:


Testymoniale to społeczny dowód słuszności, który ma bardzo dużą moc.

I nie chodzi tylko o ocenę poziomu oferowanej usługi, czy produktu, ale też o sam fakt posiadania opinii. Klient wyczyta z nich również to, że Twoja marka jest godna zaufania. Im więcej (pozytywnych) opinii, tym większe szanse, że to właśnie Ty zostaniesz wybrany spośród (setek? tysięcy?) Tobie podobnych.

Skoro w dzisiejszym świecie, w którym codzienność wypełnia „niedoczas”, ktoś znalazł chwilę, by wyrazić pozytywne zdanie, oznacza to, że Twoja marka jest naprawdę wartościowa.

23 agencja kreatywna Wrocław

Dlatego testymoniale to potężne narzędzie marketingowe, które musisz wykorzystać w swoim biznesie, a dzięki temu: 

 • wypromujesz produkty i usługi
 • zapewnisz wzrost sprzedaży
 • zbudujesz relacje z klientami, wzmocnisz ich lojalności
 • zbudujesz pozytywny wizerunek marki.

Jak pozyskać opinie od klientów? Łap nasze wskazówki!

Aby klienci chętnie zostawiali testymoniale musisz maksymalnie im to ułatwić. Ważne jest, aby formularz, który zostanie, np. dołączony do wiadomości mailowej lub umieszczony na stronie www był czytelny, intuicyjny i nie zawierał zbyt wielu pól do wypełnienia. Im prostsza droga do przebycia, tym więcej testymoniali 🙂.

Pamiętaj! Jeżeli korzystasz z mediów społecznościowych, zadbaj o szybką reakcję na wystawioną opinię. Słowa podziękowania będą kolejnym krokiem w stronę zacieśniania relacji.

agencja reklamowa, marketingowa, kreatywna wroclaw

Brak opinii? Niemożliwe! Z pewnością w korespondencji nieraz pojawiły się pozytywne słowa podczas realizacji usługi. Wykorzystaj je!

I oczywiście proś klientów o opinie. Nie jest to nic wstydliwego, czy nietaktownego. Czasem możesz zachęcić ich, oferując coś w zamian za poświęcony czas.

Nie miej oporów – Twoja marka na to zasługuje.

Uwaga na koniec – choć wydaje się to łatwą drogą, to pisanie testymoniali samemu jest rozwiązaniem, które stanowczo odradzamy. Klienci mają zmysł, który pozwala im wyczuć oszustwo 😀

24 agencja kreatywna Wrocław

Jak wykorzystać testymoniale?

Możliwości wykorzystania pozytywnych opinii jest wiele. Czasem są one uzależnione od rodzaju produkty lub usługi i jego dystrybucji, czy grupy odbiorców, jednak do podstawowych dróg należą:

 • umieszczenie na stronie www w postaci karuzeli, czy pojedynczych elementów podkreślających wartość danego produktu
 • załączanie w newsletterach 
 • użycie w komunikacji za pomocą mediów społecznościowych
 • wykorzystanie na landing page’ach
 • pochwalenie się nimi w blogu.

Wszędzie tam, gdzie masz okazję na zbudowanie i pogłębienie relacji z klientem, wzbudzenie w nim poczucia lojalności oraz przedstawienie swojej marki, jako godnej zaufania, wykorzystuj testymoniale.

Oczywiście musisz robić to z głową i nienachalnie, bo choć opinie są ważne dla klienta istotniejsze jest dla niego poczucie naturalności z nimi związane. Nikt nie chce być bombardowany Twoją „świetnością”, a zaufanie buduje się poprzez poczucie, że za opinią stoją szczere intencje drugiego człowieka.

Potrzebujesz uzupełnić swoją stronę o opinie, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać?

Pomożemy w skalowaniu biznesu!

agencja kreatywna Wrocław - reklama i marketing all in one
CONTENT MARKETING
STRONY INTERNETOWE
KONSULTACJE ONLINE

Doceniają nas między innymi:

Anna Sobolak
Anna Sobolak
20/06/2024
Serdecznie polecam! Profesjonalne podejście, kreatywność i skuteczne strategie – najlepsza firma z jaka pracowalam ❤️✌🏻
Mieszko
Mieszko
18/04/2024
Polecam, pełen profesjonalizm i zaangażowanie na każdym etapie współpracy. Efekty szybko zauważalne. Ponadto wszystko się odbywa w miłej i przyjaznej atmosferze a przy okazji Sebastian zaraża optymizmem.
Agnieszka Babicka
Agnieszka Babicka
04/04/2024
Szybko, sprawnie, profesjonalnie. Polecam szczególnie zapracowanym:)
Marta Mucha
Marta Mucha
25/03/2024
Serdecznie polecam! Niesamowicie zaskakujące rozwiązania!!!!
Monika Kapelewska
Monika Kapelewska
29/02/2024
Pełen profesjonalizm, pomoc, wsparcie, zrozumienie i genialne pomysły dla rozwoju biznesu- można chcieć czegoś więcej? Polecam!!
Patrycja Grochowska
Patrycja Grochowska
05/12/2023
Polecam z całego serca! Bardzo profesjonalne porady, miła atmosfera
A
A
29/11/2023
Miałem przyjemność współpracować z Hi DESIGN przy tworzeniu sklepu internetowego artemwatch.pl i muszę powiedzieć, że doświadczenie to przekroczyło wszelkie oczekiwania. Jako dumny właściciel ArtemWatch powierzyłem zadanie przekształcenia istoty naszej marki w cyfrowe arcydzieło firmie Hi DESIGN - i zrobili to doskonale. Od początkowej konsultacji do finalnej implementacji Hi DESIGN wykazało poziom profesjonalizmu i kreatywności, który rzeczywiście ich wyróżnia. Ich zespół nie tylko zrozumiał naszą wizję, ale ją podniósł, uchwycając ponadczasową elegancję i precyzję, które definiują ArtemWatch.
Katarzyna Kołbuś
Katarzyna Kołbuś
27/10/2023
Gorąco polecam. Mój projekt zrealizowany na tip-top, a nawet lepiej, niż założyłam. Zaangażowanie i profesjonalizm na najwyższym poziomie.
Роман Горайський
Роман Горайський
16/10/2023
Sebastian jest otwartą i przyjemną osobą do rozmowy. Więc nasza współpraca od razu układała się dobrze. Tylko najlepsze emocje. Z przyjemnością polecam HiDesign.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim: