Wyzwania i szanse dla marketerów w 2023

Wyzwania i szanse dla marketerów w 2023

Dobrze zarządzany biznes marketingiem stoi. I nieważne jest w tym wypadku, czy mówimy o większym biznesie, czy JDG. Obecna sytuacja, a w szczególności zmieniające się potrzeby klientów połączone z rosnącą innowacyjnością narzędzi marketingowych stawiają przed marketerami wiele wyzwań. Każde z nich można jednak przekuć na efektywne działanie.

Chcesz się dowiedzieć jak pozyskać klientów i budować pozytywny wizerunek firmy na fali marketingowych wyzwań 2023?

Łap nasz artykuł.

Co czeka marketera w 2023?

Wyzwanie nr 1: Zmieniające się potrzeby i oczekiwania klientów

2023 to krok w stronę poznania klienta. I nie mówię tu tylko o większości znanym i powszechnie stosowanym profilowaniu klienta opartym na danych demograficznych. Konsumenci szybko się zmieniają, a nadążając za pędzącymi realiami – także ich potrzeby, oczekiwania i styl życia.


Szukasz wsparcia? Sprawdź to:


Szansa nr 1: Dostęp do danych

Dzięki rozwojowi technologii marketerzy dysponują mnóstwem danych dotyczących klientów, mogą zatem analizować ich zachowanie, upodobania oraz potrzeby. Dzięki temu, tworząc strategię pod produkt czy usługę, marketer może wyjść poza standardy i wejść nie tylko w buty klienta, ale zrobić w nich kilka dobrych kilometrów. W ten sposób maksymalnie się do niego zbliży i pozna go jak dobrego przyjaciela. W efekcie stworzy przekaz trafiający idealnie w potrzeb potencjalnego odbiorcy.

dzial marketingu agencja kreatywna Wrocław

Wyzwanie nr 2: Zalew informacji

W dobie Internetu i social media, konsumenci są zalewani mnóstwem informacji. Pęd życia i wyzwania współczesnego świata sprawiają, że dodatkowo jesteśmy przebodźcowani, a nasz umysł zakłada bardzo restrykcyjne filtry na wiadomości, które odbiera.

Aby zatem przebić się przez prywatnego firewall’a potencjalnych klientów i zostać zauważonym – strategia marketingowa musi być jeszcze bardziej kreatywna, ale przede wszystkim oparta na wartości. Wartościowy content w zalewie śmieciowych informacji jest na wagę złota. Istotne jest to, że wartość musi zostać podana wciąż w łatwej do konsumpcji formie.

Szansa nr 2: Personalizacja

Dzięki dostępowi do danych i narzędziom marketingowym marketerzy mogą lepiej personalizować swoje komunikaty. Dobrze określony adresat treści ułatwia stworzenie wartościowego komunikatu w odpowiednio dostosowanym języku.
Taka konstrukcja przekazu będzie również wartością samą w sobie – kto z nas nie lubi czuć się wyróżniony komunikatem stworzonym właśnie dla niego.

agencja reklamowa wroclaw hi design agencja kreatywna Wrocław

Wyzwanie nr 3: Cyfrowa transformacja

Cyfrowa transformacja jest jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed marketerami współczesnego świata. Technologie cyfrowe zmieniają sposób, w jaki ludzie konsumują treści, a także sposób, w jaki podejmują decyzje zakupowe. W związku z tym marketerzy muszą być bardzo zaawansowani technologicznie, aby umieć wykorzystywać wiele narzędzi oraz platform do „komunikowania” się z konsumentami. Dodatkowo powinni być elastyczni i otwarci na nieuchronne zmiany, ponieważ technologie i trendy cyfrowe nie stoją w miejscu. Szybka reakcja i dostosowanie strategii to must have warsztatu marketera.

Szansa nr 3: Precyzyjne profilowanie

Oprócz wyzwań cyfrowa transformacja stwarza też wiele możliwości dla marketerów. Dzięki coraz bardziej zaawansowanym technologiom mają oni dostęp do szczegółowych danych o swoich konsumentach, co pozwala im lepiej zrozumieć ich potrzeby, a w konsekwencji: lepiej zbudować strategie marketingowe.

Ciągłe zmiany umożliwiają także marketerom dotarcie do szerszej grupy docelowej i zwiększenie skuteczności ich działań marketingowych. A to za sprawą wnikliwych analiz zgromadzonych danych, testów konwersji, obserwacji ruchu na stronie i wielu innym. Dzięki temu, że coraz więcej osób jest online – marketerzy mają dostęp do ogromnej liczby potencjalnych konsumentów. Otwiera to szereg możliwości szybszego i zdecydowanie bardziej efektywnego dotarcia z przekazem do klienta.

Podsumowując, cyfrowa transformacja jest kluczowym obszarem do zagospodarowania – kto ją zlekceważy, odejdzie w nicość niczym telefony Nokii.

automatyzacje w marketingu agencja kreatywna Wrocław

Marketing w 2023 – narzędzia

Już nie tylko, aby odnieść sukces – ale także, aby utrzymać się na rynku, niezbędne są otwartość na nieuchronne zmiany oraz inwestycje w nowe rozwiązania. Żeby móc odpowiedzieć na potrzeby klientów, wiele firm decyduje się na wdrożenie nowych technologii takich jak automatyzacja czy sztuczna inteligencja. Te narzędzia po prostu umożliwiają efektywniejszą i skuteczniejszą realizację działań marketingowych – nie ma od tego odwrotu. Zaakceptuj to.

Marketing automation

To jedno z najważniejszych narzędzi, które pozwala na automatyzację wielu procesów marketingowych, m.in.:

 • tworzenia i wysyłania spersonalizowanych wiadomości e-mail
 • dostarczania odpowiednich rekomendacji produktów
 • monitorowania zachowań na stronie
 • segmentacji potencjalnych klientów
 • tworzenia baz danych
 • monitorowania zachowań odbiorcy e-maila – (klikalność, otwarcie, odrzucenie).

Od autorów: rekomendujemy HUB SPOT, jako potężną i przyjazną jednocześnie platformę CRM.

nowoczesny marketing agencja kreatywna Wrocław

Media społecznościowe

Znaczenie sieci i mediów społecznościowych w 2023 r. wciąż będzie ogromne i tu również będą dochodziły do głosu wartościowe i spersonalizowane treści. Media społecznościowe stanowią jedno z kluczowych narzędzi dla marketera. Umożliwiają one:

 • dotarcie do szerokiej grupy docelowej
 • pozyskanie informacji zwrotnej od klientów
 • budowanie zaangażowanej społeczności.

Wyzwaniem, które ze sobą niosą jest ochrona prywatności i bezpieczeństwa danych. Z jednej strony media społecznościowe dostarczają mnóstwo informacji o użytkownikach, co jest niezwykle przydatne w działaniach marketingowych, z drugiej jednak nieodpowiednie wykorzystanie tych informacji może prowadzić do naruszenia prywatności i narażenia danych na niebezpieczeństwo.

wyzwania jakie stoja przed marketingiem w 2023 agencja kreatywna Wrocław

Kilka słów podsumowania

Współczesne wyzwania i szanse dla marketera czy szefa przedsiębiorstwa to m.in.:

 • zrozumienie i wykorzystanie zmieniających się trendów
 • nacisk na personalizację
 • tworzenie wartościowego contentu w przystępnej formie
 • ochrona prywatności i bezpieczeństwa danych
 • korzystanie z nowinek i narzędzi związanych z cyfrową transformacją.

Aby odnieść sukces w branży marketingowej, niezbędne jest ciągłe uczenie się, doskonalenie i wzbogacanie warsztatu.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat wyzwań i szans, jakie stoją przed współczesnymi marketerami, lub potrzebujesz wsparcia – nie wahaj się umówić na konsultację online. Razem odkryjemy jak możemy wykorzystać najnowsze narzędzia i technologie, aby zwiększyć efektywność Twojego działu marketingu.

Skalujemy biznes!

strony internetowe wroclaw webmaster i agencja kreatywna agencja kreatywna Wrocław
CONTENT MARKETING
STRONY INTERNETOWE
KONSULTACJE ONLINE
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim: